Akıllı Telefonlara Yüklenen Yazılım, Bulaşıcı Hastalıkları Yüksek Oranda…

Akıllı Telefonlara Yüklenen Yazılım, Bulaşıcı Hastalıkları Yüksek Oranda…

Akıllı Telefonlara Yüklenen Yazılım, Bulaşıcı Hastalıkları Yüksek Oranda Doğru Tespit Edebiliyor
Kovid-19 pandemisi dünyayı tutsak alırken bilim adamları, ileride yaşanabilecek olası pandemilerin yayılımını yavaşlatmanın yollarını arıyor. Bu yolda, ABD’deki Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Brigham Hanım Hastanesi’nden bir araştırma ekibi, mühim bir adım attı. Zira bilim adamları, viral enfeksiyonları tespit edebilmek için akıllı telefon kamerası kullanan bir sistem geliştirdi.
Sistem akıllı telefonun yanında harici katalitik mikroçip ve derin öğrenme algoritması içeren yazılımdan oluşuyor.
Kişinin vücudundan alınan sıvı örnekleri, katalitik mikroçipteki bir kanala yerleştirildikten sonrasında azca oranda hidrojen peroksitle ıslatılıyor. Bu sayede meydana gelen tepki, kabarcık oluşumuna yol açıyor. Kabarcıklar, kısmen sıvılaşan örnekteki virüslere dayanan benzersiz modeller geliştiriyor.
Medical Xpress’in aktardığına gore, kullanıcı, akıllı telefonun kamerasını kabarcık oluşturan örneğe yöneltip, modelleri belirlemek ve bu sayede virüslerin varlığını saptamak için halihazırda eğitilmiş derin öğrenme algoritmasını başlatıyor. Tüm süreç ortalama yalnız 50 dakika sürüyor.
Bilim adamları, şu ana kadar sisteme Zika, Hepatit B ve Hepatit C olmak suretiyle üç virüsü tespit etmeyi öğretti ve meydana getirilen testler, sistemin yüzde 99 doğru çalıştığını gösterdi.

İhtiyaç duyulması halinde sistemin yeni virüsleri saptamak için hızla eğitilebileceğini belirten ekip, cihazın gelecekteki olası pandemilerin mühim bölgelerine gönderebileceğine inanıyor.
Araştırma ekibi, sistemin diğerlerine gore taşınmasının daha kolay ve uygun maliyette bulunduğunu, check laboratuvarlarının bulunmadığı yoksul ülkelerde epey yarar sağlayabileceğinin altını çiziyor.
You May Also Like:  Tedavisi Olmayan Kokain Bağımlılığını Durduracak Etkili Bir Yöntem BulunduEkibin sistemle ilgili makalesi, 16 Aralık’ta hakemli bilim dergisi Science Advances’te yayımlandı.
Kaynak:sciencemag
/Akıllı Telefonlara Yüklenen Yazılım, Bulaşıcı Hastalıkları Yüksek Oranda Doğru Tespit Edebiliyor/
 
Yeni araştırma: Akıllı telefondan kimin sarhoş bulunduğunu saptamak mümkün
Akıllı telefon sensörleri, {nasıl} yürüdüğünüzü izlemek için kullanılabiliyor ve sarhoş olduğunuzu neredeyse devamlı söyleyebiliyor
Araştırmacılar akıllı telefonların, insanların sarhoş olup olmadığını yürüyüş biçimlerine dayanarak tespit edebileceğini keşfetti.
Dikey, ileri geri ve yatay hareketler ile ivmelenmeyi algılamak için kullanılan akıllı telefonların içindeki çoklu sensörler; ayık ve alkollü kişilerin yürüyüşleri arasındaki kayda kıymet değişimleri gösteriyor.Devamı için tıklayınız.
 

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir